Kurallar
1. Tanımlar

2. Gazete
a. Gazete Fanatik gazetesi olup kesinlikle değiştirilemez; değiştirilmesi teklif dahi edilemez.
b. Fanatik gazetesi puanlama sistemini bıraktığında veya gazete kapandığında ya da gazeteye ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, kulüpler birliği derhal toplanır ve yeni gazeteyi oy birliğiyle seçerler.
c. Gazetenin oybirliğiyle seçilememesi halinde federasyon başkanı önerilen gazeteler arasından seçim yapar ve onun seçimine karşı çıkılamaz.
d. Federasyon başkanı gerekirse kulüp başkanlarından görüş isteyebilir.
e. Son hafta Fanatik Gazetesi’nde yayinlanan puanlamada mantik disi bir degerlendirme (orn. Tum futbolcularin 10 puan almasi gibi) olursa 3 gazetenin ortalamasi kabul edilecek. Bu gazeteler; Vatan – Fanatik ve Sabah gazeteleridir.
3. Gratis krediler
a. Her sezon başında başkanlara federasyon tarafından 150 kredi bedelsiz olarak verilecektir.
b. Her 2. yarı başında ise başkanlara federasyon tarafından 100 kredi bedelsiz olarak verilecektir.
4. Takas yapıldıktan sonra takas konusu futbolcular iki hafta boyunca başka bir takas konusu yapılamazlar.
5. Transferlerden artan krediler, ileri tarihte yapılacak transferlerde kullanılabilir ya da takasta yardımcı unsur olarak kullanılabilir.
6. Kaçan Oyuncular
a. Lig esnasında, bir oyuncu cezalı, kadro dışı ya da sakat olmamak kaydıyla kendisine basın yolu yahut da kulüp tarafından ulaşılamıyor pozisyondaysa bu futbolcunun durumu için iki hafta beklenecek, iki hafta sonunda kulüpten veya futbolcudan veya da basından sağlam argümanlarla gittiği anlaşılmazsa o oyuncu bırakılıp yerine istenilen adam 1 (bir) krediye alınacaktır.
b. Eğer adamın gittiği yukarıdaki kanallardan anlaşılırsa iki haftalık süre beklenmeden değişim yapılabilir.
c. Devre arasında adamın kaçması halinde resmi açıklamalar dışındaki belirsiz adam gidişlerinde sanal transfer dönemine kadar beklenecek, transfere başlamadan önce kulüp başkanları mevcut ligdeki başarı durumlarına göre öncelik alarak, belirsizliği devam eden adam yerine 1 (bir) krediye mevcut oyunculardan adam alabilir.
7. Herhangi bir sebepten dolayı adam alma ihtiyacı doğduğunda, o hakkın doğduğu günden önce ve devre arası ya da sene başı transferinden sonra gelen adamlardan seçim yapılamaz.
8. İkinci lige düşen profesyonel takımların oyuncuları Master tarafından açıklanır. Master bir hafta süre tanıyacak, lig birincisinden sonuncusuna kadar iki günlük aralarla ikinci lige düşen adamların yerine adam alınabilecektir.
9. Süper Lig takımlarından birisinden diğerine transfer olan futbolcu mevcut futbolcu statüsünde sayılır. Yeni transfer olarak sayılamaz. Adam alma konusu olabilir.
Yaptırımlar
10. Takas Teklifi yapıldığından sonra ve bu takas master tarafından onaylanana kadarki sürede takas işlemine yorum yapan başkandan ilk sefere mahsus olmak üzere 1 (bir) puan silinir. Tekerrür halinde 3 (üç) puan ve sanal krediden 50 (elli) puan silinir. Takas teklif süresi belirtilmezse 48 saattir.
11. Kadro yollamayı unutanların en son yolladıkları kadro, yeniden kadro yollayana kadar geçerlidir.
12. Kadro yollamayı unutan kişiye ilk sefer ise uyarı, ikinci sefer ise 3 (üç), üçüncü sefer 6 (altı), dördüncü seferde 9 puan silinir.
13. Bir sezon içinde beşinci kez kadro yollamayı unutan kulüp başkanı lig sonuna kadar mağlup sayılacak ve bir sonraki oyuna alınmayacaktır.
14. Master dahil olmak üzere kadro yollamamaya yorum yapandan bir kereye mahsus olmak üzere 1 (bir) puan, tekerrür halinde 3 (üç) puan ve 50 (elli) kredi silinecektir.
15. Master tarafından adam alma hakkı açıklandıktan itibaren 5 (beş) gün içerisinde adam alma hakkı kullanılmalı, kullanılmazsa bu hak kullanılmamış sayılır. Aynı anda adam alma hakkına sahip olanlar ilk gönderiye göre adam alma hakkına sahip olacaklardır.
16. Oyun boyunca savunma oyuncusu sayısı 3 (üç)’ün altına inemez aynı zamanda da forvet oyuncu sayısı 3 (üç)ün üstüne çıkamaz. Bu kural dâhilinde tüm kadro kombinasyonlarını yollamak serbesttir. (3-6-1 hariç)
17. Sarı kart gören futbolcudan 0.50, kırmızı kart gören futbolcudan 1 puan silinir.
18. Gol atan futbolcuya verilecek ekstra puanlar:
a. Forvet 3
b. Ortasaha 3,50
c. Defans 4
d. Kaleci 7 (penaltı haricinde)
e. Penaltı 2 (kaleci dahil), penaltı kaçıran oyuncudan 1 puan silinecek.
19. Basım hatası dolayısıyla gazetede futbolcunun puanı çıkmazsa 6 (altı) puan alır.
20. puan verilmeyen oyuncu yerine yedek oyuncu girecek. Yedek hakkı dolmuşsa 0 (sıfır) ipuan alacak.
21. İptal olan maçlarda oynayan oyuncular için maçın tamamlanması beklenecek ve puanlama sonra yapılacak.
22. yedek oyunculardan en fazla 3 (üç) oyuncu dahil edilecek.
23. oyunun başında toplamda 24 oyuncu alınacak. 8 defans, 8 ortasaha 6 forvet 2 kaleci
24. Sezon sonu transferinde 12, ara transferde 8 oyuncu alınacak.
25. Sezon sonu transferinde kuluplere 150 kredi, devre arasi transferinde ise 100 kredi verilir. Bu krediler takas tekliflerinde kullanilabilir.
26. Odul olarak sezon sonunda; birinci takim 250 TL alirken ikinci takim ise 50 TL alir. Dorduncu takim 50 TL, besinci takim 100 TL ve sonuncu takim 150 TL verecektir.
27.Kiralık oyuncular için geldiği takımın alacağı karar beklenecek. Başka bir lige transfer olursa oyuncu alınabilecek.
28. Uzun süreli sakatlıklarda (min. 4 ay) her dönem için 1 oyuncu alımı olabilecek.
SON